Mihalıç Peyniri

Resimde görünen, iri gözenekli, yağlı, çok tuzlu ve sert bir salamura peynir çeşiti olan Mihalıç peyniridir. İlk üretiminin yapılıldığı yer, Bursa ilimizin bir ilçesi olan Karacabeydir. İlçenin eski ismi Mihalıç olduğu için, peynir bu isimi almıştır. Özellikle marmara bölgesinde üretilen, yöresel bir peynir çeşitidir. Bu peynir çeşiti, Kelle Peyniri, Mahlıç, Mağlıç ve Mihaliç Peyniri gibi yöreden yöreye değişen isimi ile anılır. Koyun sütünün bol olduğu dönemlerde çiy koyun sütü kullanılarak üretilmiş. 

Kimi zaman koyun, keçi, inek sütü karıştırılarak üretilmiştir. Şimdilerde ise, inek sütü kullanılarak üretilmektedir. Mihalıç peyniri mutfaklarımızda tuzu alınarak pide, börek, çeşitli hamur işlerinde ve sofralarda kahvaltılık olarak kullanılır. Makarna üzerine rendelenir. Tost yapılark tüketilir. Şu meşhur Susurluk tosttunda kulanılan peynir, Mihalıç peyniridir. Kendim bu peynirin tuzunu şöyle çıkartırım. 
İhtiyacım ölçüsünde Mihalıç peynirini 3-4 mm. kalınlıkta, yani bıçak sırtı kalınlığında dilimlerim. Bu dilimleri bir kap içerisine alır ve üzerini kapatacak seviyede soğuk su ile doldururum. Peynir su içerisinde kaldığı süre içerisinde ara sıra, peyniri tadarak tuzunu test ederim. Peynirin tuzu karar hale gelmiş ise, peyniri süzgeçten geçiririm. Eğer bu peyniri pide ve börek içi olarak kullanacaksam, avuç içerisine iyice sıkar, öylece kullanırım.
Mutfağınızda kolaylıklar dileği ile,
http://tatlar.blogspot.com/