21 Şubat 2010

on 3 comments

Hazır Pizza


Hazır Pizza
Mutfaklarımızda buzdolabı ve dondurucuda sakladığımız bazı gıda maddeleri acil durumlar için bir kurtarıcıdır. Önceden hazırlanıp saklanan pişirilmeye ve kızartmaya hazır dolma, börek ve daha ismini saymadığım onlarca gıda maddesi arasına hazır pizzalarıda ekleyebiliriz. Öyle ise..

Hazır pizza nasıl saklanır?
Hazır pizzalar günü birlik ve uzun süreli olarak saklanabilirler. Günü birlik olarak Buzdolabında +4°C de 1 gün, Buzlukta -6°C de 1 hafta, Derin dondurucuda ise, -18°C de son kullanma tarihine kadar saklanabilir. Hazır pizzaların son kullanma tarihi ve diğer bilgileri paketi üzerinde üretici firmalar tarafından belirtilmektedir.

Bilgi olarak,
Hazır pizzaların üzerinde derin dondurucu içerisinde 1 yıl saklanabileceğinin ifade edilmektedir. Önemli olan hazır pizza paketlerinin üzerindeki son kullanma tarihidir ve o tarihi dikkate almamız gerekir. Dondurulmuş hazır pizza çözüldükten sonra diğer dondurulmuş gıdalar gibi tekrar dondurulmaz.

Hazır pizzalar nasıl pişirilir?
Dondurucudan çıkarılan hazır pizza çözülmesini beklemeden fırın tepsisi içerisine alınır. Önceden ısıtılmış 220°C ila 240°C fırında 8 ila 13 dakika arasında pişirilir. Genel olarak üzerindeki peynir tamamen eridikten sonra, hazır pizza servise hazır hale gelmektedir. Bir de, hazır pizza pişirildikten sonra 10 dakika içerisinde tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
serasera©

3 yorum:

 1. dediğinizin aynısını yaptı tabanı tepsiye tapıştı tamamen. zor çıkarttım.. ne yapabilirimmmm

  YanıtlaSil
 2. Pişirme kağıtı diye bir şey duydunuz mu? Daha olmadı tepsini değiştir, teflon tepsi kullan sorun yaşamazsın.

  YanıtlaSil
 3. rodinia'nın kahyasıEylül 20, 2011

  yazacaklarını tahmin etmiştim yazdın, alkış.

  YanıtlaSil